10 вивертів маркетологів. Як не попастися ?

Похід по магазинах останнім часом перетворився в самий справжній квест. Нас раз у раз нахабне й не соромлячись обманюють у магазинах, додаючи в касовий чек зайвий товар і виставляючи на прилавки прострочені продукти. Пропоную вам ознайомитися з вивертами й хитростями маркетологів на прикладах.

Знайомтеся, це звичайний літровий пакет молока:

Перевірка на уважність: там 900 грам. Поруч трохи по 950. Але пакет може бути сприйнятий як літровий.

Перевірка на знання фізики. Поруч лежить схожий кефір. Обсяг виміряється в міллілітрах, маса — у грамах. Щільність кефіру трагічно вище щільності води. Тобто 900 грам кефіру 3,2% жирності — це приблизно 874,5 міллілітрів.

Другий пацієнт:

25 років гарантії. Круто, правда? Є одна проблема. Треба зберігати чек. Перевірка, знову ж, на знання фізики. Чек у них друкується на звичайній касової термоленти (я перевірив на місці). У мене в офісі лежить багато чеків. Ми їх ксерокопіюєм, тому що через рік-два вони повністю вицвітають. Самий старий чек, який бачив колега, тримався 3 року в папці в архіві. Так скільки років гарантії?

Попередження

Відразу скажу, що я не продаю жоден із цих товарів, ніяк не пов'язаний з ним або його конкурентами. Я вибирав товари із класу подібних тільки тому, що вони лежали ближче й доступніше на полку. Ну або залучили моя увага більше сусідніх. На конкретних марках і артикулах колір клином не зійшовся — аналогів море. Усі судження, зокрема, щодо конкретних продуктів і брендів, оцінні, я можу косячить через незнання матеріальної частини. Якщо я помиляюся — поправте, будь ласка. Нижче поговоримо про мої особисті відчуття й емоції. Усі, поїхали.

«Тепер без азбесту»

На товарі можуть указати щось гранично очевидне, що забули написати конкуренти. От масло без холестерину, що експлуатує біологічну неграмотність покупця. І без ядерних відходів. Дивно, що це не зазначене на етикетці.

Перевірка на біохімію: у рослинній олії холестерину просто не може бути. Але написати треба. Помніть комікс, так?

Ще один приклад — це сосиски без сої. Дуже грубо говорячи, якщо не робити їх з м'яса, то залишається тільки два варіанти — соєвий текстурат або жирова емульсія. Отож, на тих, що без текстурата, цілком логічно написати, що вони без сої. Справа в тому, що покупець може розв'язати, що це затвердження тотожне затвердженню « з нормального м'яса».


Мімікрія

Можна маскуватися під відомий клас товарів. Приміром, є маргарин, а є масло. Досить оформити маргарин як масло й не написати на ньому ні слово «масло», ні слово «маргарин». Оппа, що це в нас таке?

По-перше, оціните фарбування. Прямо вилите масло, так? По-друге, зверніть увагу на назву — угадаєте ви його тільки із третьої спроби (воно є на ціннику). Рід назви дуже важливий. По-третє, сам цінник. Відносно недавно помінялися стандарти, і на ціннику змусили вказувати тип продукту — у цьому випадку це не масло, а спред. Але от закону, що зобовязує тримати масло й маргарин на різних полках, якось не вийшло.

От ще приватний приклад мімікрії: у купу шоколадок затасовуваєтся продукт власної торговельної марки магазину ( якби це була не СТМ, її б поклали окремо).

Плитка кондитерська без додавання какао в полку із шоколадом ліворуч і праворуч.

Уважно читаємо склад

Перейдемо до спритних рухів з компонентами. Ікра. Слово «делікатесна» ні до чого не зобов'язує. Ну, раптом хтось любить картоплю більше, ніж ікру, правда? Ікра адже усередині все-таки є. А мойву на кришці забули випадково, напевно

« Без консервантів» — але лимонна кислота в складі. Справа в тому, що ця штука одночасно й смакова добавка, і регулятор кислотності, і досить сильний консервант. Якщо її віднести в складі в клас регуляторів кислотності, то консерванти магічним образом зникають зі складу. Чудо!

Мені завжди було до божевілля цікаво, хто ці от молоді бички за такою ціною. Ну що, я довідався.

Створюється враження, що «на основі» — це «прямо натурально з них». Я, звичайно, не спец, але судячи з компонентів, шишок там мало, зате є добре знайомий Sodium Laureth Sulfate і якась елегантно названа Aqua. Лаурилсульфат натрію — це сильна властивість, що чистить, яке, судячи з вики, заодно може бути сильним алергеном. І останній штрих — здається, ріст волось стимулює вітамін В6, а не сам кошт — ну, судячи з упакування. Про вітамін це доводити не треба. Ну й що, що інші не підписані?


 

А от старі добрі крабові палички. І хоч вони не із краба ( про що, здається, знають уже все), виробники однаково чесно попереджає на впакуванні, що вони з риби:

Назви й терміни

Тепер підемо купимо води. Якщо залізти в класифікацію, то з'ясується, що нас цікавить у першу чергу певне стандартом слово «столова» — це така вода, яка може вживатися здоровішою людиною щодня без обмежень. Зверніть увагу, вона відрізняється від питної. Питну можна пити, а столова— це підмножина питна, така питна, яку можна пити щодня, тобі за це нічого не буде. Ну і є ще «лікувально-столова», яку можна пити майже так само часто, якщо не фанатіти.

столова. Пишуть позаду.

Ще одна столова. Теж пишуть позаду без зайвих понтів (ну, враховуючи ціну зрозуміло).

Теж гарна, але на ній однієї не варто жити рік підряд.

ДСТУ і назви

За цей обхід приклади знайти не вдалося. Я пам'ятаю, що мені попадалося пиво із ДСТУ на очищення води на етикетці, плюс цукерки, де більшими буквами було написано «Натуральні продукти» на особовій стороні. На зворотній виявилося, що це ТОВ «Натуральні продукти». Читаємо під зірочкою

А це вже талант маркетолога. Слово «справжня» у стандарті не описане, зате звучить круто.Дитяча вода? Що це таке? А є навчальна вода?Дівчина тягне мене в косметику дещо показати.

Правильно читати так: "(Глибоке харчування) і (зволоження)". Зволоження зовсім неглибоке. Так, тільки поверхня шкіри. Але серед цільової аудиторії немає програмістів.

А от про таке я навіть не думав. Давайте ще раз: вони обіцяють мені помітний результат через два тижні. Як вони перевірили? Мили голову от цією штукою й, увага, фокус, ще однієї іншою штукою. І ці обидві штуки разом виявили помітний результат. Майже ідеальна логіка.

Читання виносок виявилося дуже захоплюючим. От приклад із продуктів:

Експлуатація ліні

От прекрасний приклад агресивної експлуатації ліні. Фасована дорога морква зверху, але якщо відкинути 5-6 пакетів, можна побачити звичайну. Я знав, що шукати, тому що мені потрібна була пари морквин, а не відразу пачка.

Поки вони не никают розвісну моркву, я тільки за фасовану.

Фото оферти термінала, стрілочку я домалював для залучення уваги до одному з пунктів. Поповнив баланс? Лови рекламу.

Ціни

Раза три я купував товар дорожче, тому що під ним був цінник від іншого дешевше. Самий яскравий приклад — «переплутати» цінники на більшу банку зеленого горошку й маленьку. У рамках походу приклад знайти не вдалося.

Але зате от вам варіант крутіше.

Точка швидкої годівлі. Подивіться на картинку:

Бачите підступ? Отут млинець, там пирг... Усі добре, так? Але є один нюанс. Напружте зір: