Volkswagen

1939

до Другий світовий

після Другий світовий

2000

Історія цієї найвідомішої автомобільної марки бере свій початок із середини 30-х років минулого століття. Згідно з легендою, почалося всі восени 1933 року, коли в неформальній обстановці готельного номера відбулася зустріч між Фердинандом Порше (Ferdinand Porsche) і Адольфом Гітлером. Останній був зацікавлений у створенні невеликого автомобіля, здатного вмістити в себе родину із двох дорослих і трьох дітей, та ще й розігнатися при цьому до 100 км/година, споживаючи не більш 8 літрів на 100 км. Немаловажною вимогою була доступна вартість, яка виявилася б по кишені будь-якому поважаючому себе бюргерові. Порше на той час уже прославився як чудовий конструктор, так що не дивно, що розв`язок цього завдання був запропонований саме йому. Відповідно тій же легенді, Гітлер зажадав, щоб новий автомобіль легко було переобладнати для використання у військових цілях — повинне було міститися троє солдатів і кулемет. У ті роки в Німеччині все будувалося із цією умовою; приміром, при створенні торговельних кораблів, уже на етапі проектування ставилася мета забезпечити можливість легкого перетворення в допоміжний крейсер

Нову марку вирішено було назвати «Народний автомобіль»«Volks-Wagen». Одним з обіцянок Гітлера було посадити за кермо всі німецькі родини.


Kdf Wagen
Реклама на настінному календарі 1939 року (узяте звідси)


Перші наробітки Порше зумів надати вже в січні 1934 року. Тоді їм уже були розроблені загальні концепції нового автомобіля. Проект був схвалений Рейхсканцелярией, що виділила на його реалізацію необхідну суму рейхсмарок, за умови що робочий прототип з`явиться вже до кінця 1934 року. Але цим планам не призначено було збутися — на реалізацію проекту треба було довгих два роки. Коли ж необхідні прототипи були готові, то почався процес їх тщательнейшего тестування. Вимоги були висунута найжорстокіші, але автомобілі довели свою придатність до перевезення представників арійської націй. В 1937 році з`являється перший VW30, уже готовий для масового проведення. Автомобильчик зробив справжній фурор на всіх виставках, де його представляли. Журналісти відразу ж охрестили його «Жуком» — це назва залишиться за ним назавжди. Втім, сам Гітлер іменував цей створення Kdf-wagen, на честь нацистської організації Kraft durch Freude («Чинність через радість»), що займався питаннями поліпшення дозвілля й побуту населення.

В 1938 році почалося будівництво заводів Volkswagen. Будували з розмахом — навколо заводських приміщень було навіть закладене нове місто, що одержала назва Вольфсбург (Wolfsburg). У ньому й донині перебуває головний офіс Volkswagen Group. На новий автомобіль була встановлена ціна в 990 рейхсмарок — менше, чим середньостатистичний робітник одержував за рік.


Масове проведення Kdf-wagen почалося в 1939 році, було випущено кілька десятків екземплярів. Але війна, що почався, перекреслила всі плани й заводи Volkswagen у терміновому порядку перемкнулися на проведення військової продукції повнопривідних амфібій Kübelwagen, які активно використовувалися військами Вермахту. На заводах компанії в ті роки працювали військовополонені, зігнані на примусові роботи. Надалі, в 1998 році керівництво Volkswagen офіційно визнає цей факт і починає виплату компенсацій — під цю акцію потрапили 2050 людей із усього миру.

Після поразки Німеччини в Другій світовій війні заводи Volkswagen відійшли англійцям. Ті уважно вивчили «Жука», але особливо не зацікавилися. Так що проведення його хоча й було відновлено, забезпечувало лише потреби бюргерів. Мініатюрний і недорогий автомобильчик виявився ідеальним рішенням для зруйнованою війною країни. В 1949 році відбувається повернення Volkswagen німцям. Підприємство одержує назву Volkswagen-Finanzierungs-Gesellschaft Gmbh.

За свою післявоєнну історію ця компанія прославилася не тільки «Жуком», який розійшовся по світу мільйонними тиражами, але й безліччю інших винятково популярних моделей самих різних класів і типів. Чого коштують тільки такі моделі, як Golf, Polo, Passat, Bora, Touareg, Tiguan… До речі, розповідаючи про цікаве минуле компанії, не можна не згадати про мікроавтобусі Volkswagen Bulli («Бичок»), більше відомому як «фургончик хіпі» — ця модель змусила інших виробників по іншому глянути на автомобілі цього класу. Bulli став прабатьком популярного нині Transporter.


Volkswagen Bulli
Volkswagen Bulli


Що ж стосується легендарного «Жука», те ця модель випускалася Volkswagen довгих 25 років. Після чого проведення його було перенесено в країни Латинської Америки. Здається, що цей автомобильчик був би популярний у Європі й донині. Але німці змушені були припинити його проведення, оскільки модель перестала відповідати твердим європейським міркам безпеки й рівня забруднення навколишнього середовища. В 1998 році німці спробували відродити легенду, представивши модель Beetle II — переднеприводной автомобіль, зовні й по габаритах, що нагадує класичного «Жука». Але новинці навіть близько не вдалося повторити успіх свого попередника (куди краще з реінкарнацією класики вийшло в компанії BMW з її новим Mini).

На сьогоднішній день, Volkswagen Group — це великий концерн, якому належать багато всесвітньо відомі бренди: властиво сам Volkswagen, а також Audi, Skoda, SEAT, Porshe, Bentley. Належав би й Rolls-Royce, не поведи його, буквально з під носа, в 1998 році компанія BMW.

Штаб-квартира Volkswagen Group, як уже й писалося вище, по колишньому перебуває у Вольфсбурге. Заводи концерну розкидані в 15-ти країнах по усьому світу.

Цікаві факти:

Найперша варіація логотипа Volkswagen прекрасно інформує про те, у які роки й у якій країні створювалася компанія. Згідно з легендою, розробив його хтось Франц Ремсписс (Franz Reimspiess), один із працівників Фердинанда Порше. Чим заслужив приз в 100 рейсхмарок (приблизно місячна зарплата рабочего). Надалі логотип був трохи спрощений, з нього забрали нацистську суть, зберігши саме основне — букви «V» і «W». З незначними вдосконаленнями емблема дожила до наших днів, ставши однієї із самих пізнаваних у світі.

Втім, хтось Микола Борг (Nikolai Borg), австрієць по національності й художник за професією затверджує, що авторство логотипа належить йому. У ті роки він працював на нацистський уряд, від якого й одержав це завдання. І начебто б навіть встигнув зробити його начерк. Борг домагається від Volkswagen одного — визнання авторства. При цьому, прямих доказів у нього немає. Суд визнав, що Борг дійсно створив логотип, але вже по представленому ескізу. Робота його укладалася в складанні пропорцій і остаточної форми. Із цієї причини автоконцерн відмовляється визнавати його авторство

Volkswagen у рейтингах


місце рейтинг, рік
2014
19 Найдорожчі бренди світу (Brandfinance Global), 2014
2013
4Кращі автомобільні бренди (Automarxx Brand Ranking), 2013
7Самі "зелені" бренди (Best Global Green Brands), 2013
9Самі більші компанії світу (Fortune Global 100), 2013
16Самі значимі бренди (Top Global Meaningful Brands Index), 2013
34Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2013
38 Найпростіші бренди (Global Brand Simplicity Index), 2013
62 Найдорожчі бренди світу (The World's Most Valuable Brands), 2013
66 Найдорожчі компанії світу (Financial Times Global), 2013
100 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2013
2012
4Самі "зелені" бренди (Best Global Green Brands), 2012
39Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2012
68Бренди які можуть змінити світ (Planet Brands), 2012
96 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2012
2011
47Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2011
2010
53Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2010
2009
55Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2009
2008
53Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2008
96 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2008
2007
54Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2007
83 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2007