Свема

Як відомо, великий Ленін заповів, що «поки народ безграмотний, головним мистецтвом для нас є цирк і кіно». Однак, до початку 30-х років минулого століття, усі фільми в СРСР знімалися з використанням плівки іноземного проведення. Але згодом ставати ясно, що для подальшого розвитку кінематографа потрібне власне проведення кіноплівки.

1-го жовтня 1931 року початку свою роботу перша фабрика по проведенню плівки. Вона була побудована в українському місті Шостка, Сумська область. Робота йшла ударними темпами. І вже зовсім скоро були зроблені перші зразки вітчизняної кіноплівки. На початку це була лише позитивна плівка, використовувана лише для тиражування знятих фільмів. Але досить швидко вдалося налагодити й проведення негативної плівки, уже придатної для зйомки. В 1938 році на екрани виходить фільм «Великий громадянин» режисера Фрідріха Эрмлера — уперше повністю знятий з використанням лише вітчизняної кіноплівки

Підприємство було внесено в список стратегічних об`єктів. Обсяги виробництва швидко ростуть. Згодом починається випуск і магнітофонних стрічок, плівки для рентгенівських знімків, різних композитних матеріалів на основі клейких стрічок, барвників і інших продуктів хімічного проведення — кількість найменувань обчислюється сотнями. З використанням основної продукції підприємства зняте й записане чимало дійсно легендарних речей. СРСР не тільки перестає закуповувати кіноплівку, але й починає її експорт.

Назва «Свема» уперше з`являється в 1975 році. Воно утворювалося зі злиття словосполучення «світлочутливі матеріали».

Розпад Радянського Союзу боляче вдарив по підприємству. Перший час йому ще вдавалося залишатися на плаву — в 1994 році воно усе ще приносило прибуток. Однак, уже в 1995 році «Свема» уперше стала збитковою. На ринок заюшив потік продукції іноземного проведення, більш дешевої й, здебільшого, більш якісної.

Нині «Свема» є державним підприємством. Більша частина акцій його належить уряду України.

Сьогоднішнє положення зовсім не радісне. Устаткування підприємства остаточно застаріло. Магнітна плівка й кіноплівка йдуть у минуле як вид. Грошей для перетворення проведення немає. І хоча кілька раз з`являлися ідеї, що дозволяють урятувати потопаюче підприємство (наприклад, здача заводських і складських приміщень в оренду стороннім виробникам різноманітної продукції), очікуваного результату вони так і не принесли. З 2004 року «Свема» перебуває в процедурі санації*. Однак сторонні інвестори не поспішають вкладати як нибудь значні суми. Існує думка, що підприємство доживає свої останні дні

*)Санацією йменують різноманітні заходи, застосовувані для порятунку підприємства від банкрутства. Це може бути реорганізація, скорочення персоналу, ліквідація збиткових підрозділів і т. п.