Spyker

Слоган: Nulla tenaci invia est via (панцира., « Для наполегливого немає непрохідних доріг»)

Відомий нідерландський виробник суперкаров ручного складання. Компанія із цікавою історією й винятковим модельним поруч.

Насправді, Spyker Cars NV — це реінкарнація збанкрутілої в 1926 році компанії Spyker Automobielfabriek.

Spyker була заснована в 1898 році братами Якобусом і Хендриком-Яном Спайкерами (Jacobus Spijker, Hendrik-Jan Spijker), що проживали в Амстердамі. В 1903 році брати міняють у назві характерне для голландської мови комбінація букв «ij» (читається як щось середнє між «ай» і «яй») на більш звичну для інших європейців літеру «y».

Самим знаменитим утвором братів стала карета Корольови Нідерландів — так звана «Gouden Koets» («Золота карета»), створена в 1898 році. До речі використовується вона й по нинішній день, при особливо врочистих виїздах королівської пари

Компанія приступає до випуску найрізноманітніших автомобілів, загальними рисами яких стають розкіш і витривалість. Пробує себе компанія (і не без успіху) у спортивних змаганнях. Під час Першої світової війни відбувається злиття з авіаційною фірмою Dutch Aircraft Factory N.V. Результатом стає поява нового бренда — Nederlandsche Automobiel en Vliegtuigfabriek Trompenburg (Нідерландська автомобільна й авіаційна компанія). Усі роки війни нова компанія займається випуском авіаційних двигунів. Надалі це знаходить висвітлення в логотипі, на якому одночасно зображені автомобільне колесо й літаковий пропелер.


Spijker C8
Spijker C8 (фото з офіційного сайту)


Після закінчення війни компанія знову вертається до випуску автомобілів класу люкс. З`являються винятково вдалі моделі… Які продаються з рук геть погано. Загальна ситуація в Європі, економічні потрясіння та інші негативні фактори того часу виявилися згубними для виробника, що створює настільки дорогі автомобілі. компанія, що стояла на грані банкрутства, намагається виправити положення за рахунок фінансових уливань від британських дистриб`юторів. Назва міняється на Spyker Automobielfabriek, з`являється перший (і єдиний) вантажівка компанії — двотонна модель ІЗ2. Однак усе це лише затягує агонію до 1926 року, коли Spyker остаточно припиняє своє існування. Усього компанією було випущено близько 2000 автомобілів

Відродити національну гордість беруться в 1999 році голландці Віктор Мюллер (Victor Muller) і Мартен де Брайн (Maarten de Bruijn). Нинішній Spijker продовжує традицію свого предка, випускаючи виняткові автомобілі ручного складання. Збережені не тільки дух легендарної компанії, але і її старий слоган і логотип

При створенні автомобілів часто використовують досить екзотичні підходи. Наприклад, кріплення деяких елементів не зварюванням, а заклепками. Що досить символічно — «spijker», у перекладі з голландського означає «заклепка, цвях».

З 9 вересня 2006 року компанія розв`язала спробувати себе й у Формулі 1. Була викуплена команда Midland F1 Racing (MF1 Racing, що була Jordan Grand Prix), що раніше належала російському бізнесменові Олександру Шнайдеру. Покупка обійшлася в 106 мільйонів доларів США. Російський прапор був замінений настільки схожим на нього голландським, а назва змінилася на Spyker MF1 Team. Втім успіхів, що видаються, досягтися так і не вдалося — у загальному заліку вдалося зайняти лише «почесне» 10- місце. Після першого і єдиного сезону 2007 року команда знову була перепродана. Цього разу індусам. Відповідно одержала вона й нова назва — Force India F1.

Штаб-квартира Spyker Cars NV перебуває в містечку Зееволде, Нідерланди (Zeewolde, the Netherlands).