БелАЗ

Виробник кар`єрної техніки. Найбільше прославився своїми величезними самоскидами, вантажопідйомністю від декількох десятків, до декількох сотень тонн. Також проводяться тягачі-буксировщики, підземні самоскиди й інша подібна техніка, що здебільшого ставиться до класу Ultra Truck.

Зараз часто можна чути версію, що Белаз з`явився завдяки гигантоманії, що правила в СРСР. Але гиганская країна насправді потребувала гігантських вантажівок. Правда, у далекому 1948 році, коли в білоруському місті Жодино був закладений завод торф`яного машинобудування, про гігантські самоскиди ніхто ще й не думав. В 1958 році на ньому починається також і складання вантажівок. Перший час розробки Мінського автомобільного заводу — самоскидів МАЗ-525, вантажопідйомністю 25 тонн. Тоді ж завод у Жодино одержує звичне нині назву БелАЗ (видима комбінації ЖАЗ або ЖоАЗ порахували не занадто благозвучними, а може бути прагли підкреслити всесоюзне значення нової марки).

Розробка своєї власної моделі почалася трохи пізніше — в 1960 році. Причому перші дослідні зразки з`явилися вже в 1961 році. А в 1966 році почався серійний випуск моделі БелАЗ 548А, вантажопідйомністю 40 тонн. Подальша історія заводу — це історія постійного розвитку й розширення модельного ряду. З 1978 року випускаються вже не тільки самоскиди, але й аеродромні тягачі. Продукція й сам завод неодноразово вдостоювалися як вітчизняних, так і закордонних нагород і премій. Найбільшим самоскидом став БелАЗ 75600, вантажопідйомністю 320 тонн (!). Залишається лише захопитися професіоналізмом водіїв, керуючих такими мастодонтами. Напевно на дорожні знаки вони дивляться лише із чистої цікавості, гордо сидячи у своїй кабіні, розташованої десь під хмарами

Розпад Радянського Союзу став серйозним випробуванням на міцність. Але БелАЗ не тільки вистояв, але й продовжив свій розвиток. Унікальна техніка, їм, що випускається, завжди користувалася попитом. На сьогоднішній день, БелАЗ є однієї з найбільших у світі фірм виробляючих таку продукцію. І єдиної на території колишнього СРСР.

До складу БелАЗ входять тепер МоАЗ (Могилевский автомобільний завод) і МВЗ (Могилевский вагонобудівний завод).

Подібною продукцією займаються також і компанії Caterpillar, Terex, Euclid (перша в історії, що почала випускати вантажівки класу Ultra Truck), Komatsu Dresser Company і Liebherr.