MINI

MINI Moke

П`ятдесятиліття MINI

MINI Cooper S

Mini Cooper

Прапори MINI

Перемога в Другій світовій війні дісталася Великобританії занадто дорого. І справа тут не тільки в людських втратах — економіка країни виявилася повністю зруйнованої, якщо не сказати знищеної. Німецькі підводні човни, що методично винищували Королівський флот, і літаки Люфтваффе з їхніми спустошливими нальотами, практично встигнули виконати свою місію по знищенню країни, яку Гітлер уважав головним ворогом Німеччини. І лише втручання США так успіхи СРСР на східному фронті, урятували Великобританію від краху. Але економіка країни відроджувалася із труднощами, післявоєнні роки були дуже важкими. Ті ж Німеччина й Радянський Союз зуміли відновиться куди швидше.

На тлі всього вищесказаного, видасться дуже дивним, що мініатюрний і доступний рядовому небагатому споживачеві автомобіль з`явився в Британії лише в 1959 році. Англійці хоча й уважно вивчили трофейні Volkswagen Beetle, але порахували цей автомобильчик відверто виродливим, невиразним і непотрібним (у простих споживачів природно ніхто нічого не запитував).


Перші начерки, зроблені Алеком Иссигонисом (зображення з офіційного сайту)


Але Суецька криза 1956 року, що зробив бензин надмірно дорогим задоволенням, змусив все-таки задуматися про створення компактного, дешевого й економічного автомобіля. Справа доручили Алеку Иссигонису (Alec Issigonis) — інженерові й дизайнерові British Motor Corporation (BMC). Талантливейший конструктор, він упорався із завданням, застосувавши безліч нетрадиційних рішень, завдяки яким до його творіння багаторазово застосовна приставка «уперше в історії». Так, в 1959 році свершилось народження майбутньої легенди — Austin MINI. Пройде десять років і англійська королева зробить Алека в лицарі, саме за створення MINI.

Автомобіль вийшов не просто симпатичним, але й досить витривалим і надійним. А з появою в 1961 році спортивної версії MINI Cooper (її творцем став Джон Купер (John Cooper), конструктор Формули-1), відбулося видалося б неможливе — автомобіль, який споконвічно розроблявся « для бідняків», став із задоволенням купуватися елітою англійського суспільства. Саме тоді з`являється, що стала пізніше класикою, двоколірне фарбування MINI.

MINI приходить в автоспорт. Причому не просто приходить, але й здобуває кількаразові перемоги в престижних змаганнях, обходячи куди більш значних на вид конкурентів. В 1969 році MINI стає зіркою екрана, після зйомок у фільмі «The Italian Job» («Пограбування по итальянски»; в 2003 році з`явився ремейк цього фільму, але цього разу з новою версією MINI). І це не єдиний дебют у кіно — на симпатичному автомобильчике, із дверцятами, що защіпаються на шпінгалети й комірні замки, роз`їжджає містер Бин — персонаж англійського коміка Роуэна Эткинсона (Rowan Atkinson).

Більшість людей асоціює MINI з одним виглядом, уважаючи що він ніколи не мінявся. Насправді, існувало кілька модифікацій, що сильно відрізнялися від оригінальної моделі. Найбільш відомі з них — Clubman (1969 рік) і Mark III Riley Elf (1968 рік). Існували різні варіації класичного кузова — пікапи, фургони, пляжні автомобілі *. А то й позашляховики. У результаті, до початку 70-х років, MINI стає самим продаваним автомобілем Вевропе.

За роки свого існування марка Mini неодноразово міняла хазяїнів. Як наслідок, мінялося й назва — Austin MINI, Morris MINI, Rover MINI. На сьогоднішній день власником марки є BMW. До цього часу існуюча модифікація автомобіля вже остаточно застаріла **. Німці змушені були розробити нову версію легенди. І інженери BMW із честю впоралися з настільки складним завданням. Їм удалося практично неможливе — новий MINI, що з`явився у квітні 2001 року, не просто виявився вдалою заміною, він сам став культовим. Приміром, фахівцям з Volkswagen так і не вдалося створити гідну заміну «Жукові» — Beetl II навіть близько не дібрався до слави свого легендарного попередника.

Німецька версія MINI виглядає досить агресивно й прекрасно вписується в один ряд з куди більшими престижними моделями. Правда, знавці затверджують, що перша версія все-таки перевершує її по керованості. BMW же продовжує радувати шанувальників марки представляючи ще більш привабливі моделі й концепти. Приміром, була відроджена модифікація Clubman.

*) Насправді, MINI Moke (1964 рік) розроблявся як автомобіль для військових — мініатюрна машина прекрасно підходила для десантування з парашутом. Але військових вона так і не зацікавила. Зате на неї звернули увагу аматори активного відпочинку

**) Випуск класичного MINI припинився в 2000 році. Незадовго до цього німці оголосили, що ухвалюють замовлення від усіх бажаючих придбати собі унікальне авто. Кількість заявок обчислювалася тисячами

MINI у рейтингах


місце рейтинг, рік
2013
11Кращі автомобільні бренди (Automarxx Brand Ranking), 2013