McDonald`s

Слоган: i’m lovin’ it

Найбільша мережа ресторанів швидкого харчування у світі — Mcdonald`s, народилася в Америці в 1948-м року з невеликого ресторанчика, відкритого братами Річардом і Морісом Макдональдами (Richard and Maurice Mcdonald) у Сан Бернардино, Каліфорнія (San Bernardino, California). Кафе для автомобілістів стало приносити дохід, бізнес успішно розбудовувався, а в братів з`являлися всі нові й нові ідеї, не дозволяючи зупинитися на досягнутому. Був вдало продуманий зовнішній вигляд ресторанчика: похилий дах, комбінація червоного й білого квітів в обробці, дві арки жовтого кольору з боків будинку, образ став пізнаваний, що було дуже важливо для залучення клієнтів. Основною ідеєю ресторану, що відрізняла його від усіх інших було те, що в процес готування й подачі їжі були внесені методи масового проведення. Запозичивши в промисловості «фордовский» принцип організації праці, тобто поставивши на конвеер і автоматизувавши всі можливі процеси, обмеживши меню тільки самими популярними блюдами, хазяї перетворили ресторан у міні-фабрику по проведенню «швидкої» їжі. Продумана технологія проведення, що виключає всяку творчість, відсутність офіціантів, автоматизація основних технологій, звичайно, назавжди віддалили Mcdonald`s від затишних ресторанчиков, з романтичною атмосферою, але й вивели в лідери закусочних швидкого харчування. Ще однією гідністю автоматизації стала можливість знижувати ціни на їжу й напої.

Але світ ніколи б не довідався про Mcdonald`s, якби поява в житті братів Макдональдов людини, що побачила в їхньому маленькому ресторані майбутнє. Таким фінансовим генієм Mcdonald`s став Рэй Крок (Ray Kroc). Властиво, саме з його іменем зв`язана поява Mcdonald`s, яким ми його знаємо зараз. Рэй Крок був підприємцем, що вдало продали кілька міксерів для молочних коктейлів у ресторан братів Макдональд. Розв`язавши, що відкриття ще одного ресторанчика, а потім ще одного й ще, допоможе продати побільше міксерів, кмітливий продавець наносить візит власникам ресторану й пропонує ідею поширення мережі ресторанів, створення франшизы. Про що говорили троє американців нам не відомо, але міксери виявилися благополучно забуті, а ідея франшизы стала повільно, але вірно втілюватися в життя. Ідея була проста: кожний, хто праг відкрити ресторан Mcdonald`s, повинен був заплатити Рэю Кроку близько тисячі доларів, а потім 1.9% від річного прибутку, частина цих грошей відраховувалася братам Макдональдам. Крім зовнішнього вигляду й системи встаткування, покупцеві надавався докладний опис усіх процесів, а також у нові ресторани направлялася людина, що проводить навчання всіх працівників ресторану.

Заснувавши корпорацію «Mcdonald`s», Рэй Крок в 1955-м року відкриває свій перший ресторан у Дес-Пленз, Іллінойс (Des Plaines, Illinois). Новий стиль ресторану вдало вписав у стиль післявоєнних років в Америці, нації подорожуюча в автомобілях, що й воліє фаст-фуд не могла не оцінити вдалу ідею, ресторанчики просто просилися на узбіччя швидкісних шосе й у житлові квартали городків одноповерхової Америки.

В 1961-м року Рэй Крок викуповує бізнес у братів Макдональдов і стає його повноправним хазяїном. Такий крок офіційно закріплює вже існуюче положення речей: Дік і Мак Макдональды не цікавилися питаннями просування мережі ресторанів, їх цілком улаштовувало бути хазяїнами одного успішного закладу, а ідеєю відкрити Mcdonald`s спочатку в кожному штаті Америки, а потім і в кожному місті світу був захоплений тільки Рэй Крок. Сьогодні його мрія близька до здійснення, важко знайти місто, де не було б ресторанчика McDonald´s, у самій Америці й по усьому світу за межами США закладу McDonald´s схожі один на одного й пізнавані.

Золоті арки McDonald´s стали пізнаваними й в 1962-м року, об`єднавшись у букву «М», з`явилися на логотипі компанії, створеному Джимом Шиндлером (Jim Schindler), пізніше в 1968-м до логотипа додалося й ім`я McDonald´s. У рекламних оголошеннях з`явився заклик: «Look for the Golden Arches» — «Шукайте золоті арки». Сьогодні логотип McDonald´s сприймається тільки як стилізована «М» з імені компанії, ніхто вже не асоціює його із двома арками, символом ресторанів у перші роки їх появи. Золота «М» на червоному тлі стала для всього світу символом американізації й поширення американського способу життя. C 2009-го року компанія проводить ребрендинг і міняє червоний колір, що став звичним, на зелений. Тепер золоті арки на темно-зеленому, очевидно, будуть символізувати новий підхід компанії до екології і її прагнення йти в ногу згодом

До пізнаваних образів компанії в 1963-м року додався клоун Рональд МакДональд, що перекочував з телевізійного шоу “Bozo the Clown” його завданням стало залучення дітей і підлітків. Наскільки етично прищеплювати дітям лояльність до мережі фаст-фуду, залишається предметом спорів. Історія McDonald´s повна подібних спірних моментів: детальному розгляду зазнає якість вихідних продуктів, сама ідея « швидкої їжі» зазнає жорстокої критики, у багатьох країнах перебувають супротивники поширення американського способу життя, який символізує McDonald´s. Незважаючи на всі нападки мережа закусочних розбудовується швидкими темпами й для багатьох стала символом якості, чистоти й відмінного обслуговування.

McDonald`s у рейтингах


місце рейтинг, рік
2014
23 Найдорожчі бренди світу (Brandfinance Global), 2014
2013
4 Найпростіші бренди (Global Brand Simplicity Index), 2013
4 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2013
6 Найдорожчі бренди світу (The World's Most Valuable Brands), 2013
7Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2013
11Дитячий рейтинг брендів (Kids' Most Loved Brands), 2013
47Самі "зелені" бренди (Best Global Green Brands), 2013
57 Найдорожчі компанії світу (Financial Times Global), 2013
2012
4 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2012
7Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2012
25Бренди які можуть змінити світ (Planet Brands), 2012
44Самі "зелені" бренди (Best Global Green Brands), 2012
2011
6Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2011
2010
6 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2010
6Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2010
2009
5 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2009
6Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2009
2008
8 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2008
8Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2008
2007
8Кращі світові бренди (Best Global Brands), 2007
11 Найдорожчі бренди світу (Brandz Top-100), 2007