La Vache Qui Rit

Слоган: A French Favorite
Have you laughed today?

Під маркою La Vache Qui Rit (читається приблизно як Ла Ваш Ки Ри) група компаній Bel Group випускає свій сорт плавленого сиру. Саме цей сорт сиру й зробив компанію відомої, вивів на міжнародний ринок і виділив серед сотень їй подібних. Завод з виробництва сирів Bel у французькому містечку Orgelet був заснований ще в 1865-м року, пізніше з`явилася фабрика в місті Lons-le-Saunier провінції Jura. Власник фабрики Леон Білий (Léon Bel) уважається винахідником сорту сиру, який був названий — La Vache Qui Rit, «Корова, яка сміється» або « корова, Що Сміється, ». Є версія, що в сировара просто скопилася велика кількість залишків сирів, нерозпроданих у важкий післявоєнний час, і він розв`язав усе змішати й спробувати продати ще раз. Так це чи ні невідомо, але плавлений сир, який виготовляється з вершків, молока, свіжих і витриманих сирів, а потім пастеризується, став досить популярним через свій смак, м`яку консистенцію й здатності зберігатися тривалий час. Уперше сир, зроблений за технологією Біла, був випущений у продаж у Франції в 1921-м року. Це був перший сир, що одержав національний патент у Франції.

Перше зображення « корови, Що Сміється, » було виконано самим власником фабрики й винахідником марки Леоном Білому. Хоча дійсним автором малюнка вважається ілюстратор Бенджамин Рабье (Benjamin Rabier), а Леон Білий тільки спробував скопіювати зображення, яке побачив декількома роками раніше на вантажних вагонах, що перевозили продовольство під час Першої світової війни. Знак з коровою звався Wachkyrie, що перегукується зі словом «валькірія» (войовниця зі скандинавської міфології), яке перегукується й з обраною назвою для сиру — La Vache Qui Rit.


La Vache Qui Rit
Рекламний постер 1978 року (Les Arts Decoratifs)


Спочатку зареєстрований малюнок Леона Біла відрізнявся від того, що ми бачимо сьогодні. В 1923-м року корова здобуває червоний колір і сережки у вухах, на честь свого триріччя. Із цими змінами була зв`язана неприємна для власника фірми історія. Згідно з деякими джерелами, друкар по імені Веркассон (Vercasson), внесший у логотип нововведення, встигнув зареєструвати новий малюнок на своє ім`я за назвою «Червона корова» і Білий змушений був платити відступні за використання свого власного логотипа

На логотипі La Vache Qui Rit і на самих упакуваннях плавлених сирків зображена голова корови із сережками у вухах, на яких — та ж корова із сережками, на яких… У загальному зображення нескінченно, що вводить особливо вразливих покупців у якийсь транс, підкріплений загальною абсурдністю картинки, такий ефект носить назви ефекту Дросте (Droste effect). Згодом корову спробували зробити менш страхаючої, на перших зображеннях вона найбільше нагадує якась демонічна істота. Але дизайнери так і не відмовилися від реалістичного зображення, не пішли убік мультяшности й карикатурності, очевидно, намагаючись зберегти традиції фірми. Логотип залишається майже незмінним уже кілька десятків років, небагато змінилася тільки форма сережок і додався прапор Франції, що підкреслює національну приналежність

У всіх країнах назва марки переводять на рідну для покупців мова, ідучи від нечитабельної французької назви. У російському перекладі сирки називаються — Весела Корівка. Очевидно, корова, яка не просто червона й із сережками у вигляді впакувань сиру у вухах, а ще й сміється — це було вже занадто для російських маркетологів. В Україні сир відомий під маркою Весела корiвка. Також його можуть купити жителі більш 90 країн миру. Одним з показників популярності марки може служити величезна кількість наслідувань, один з найвідоміших випадків — французький сир, що носив назва «Серйозна корова» на противагу « корові, Що Сміється, ».

Цікавий факт

Пов`язана із цим брендом одна цікава історія, до сиру ніякого відношення, що не має.

В 1941 році гине легендарний німецький підводний ас Гюнтер Прин, що прославився тим, що на своєму підводному човні U-47 в 1939 році пробрався в акваторію відмінно захищеної англійської морської бази Скапа-Флоу. Потопити вдалося лише один корабель — лінкор «Royal Oak», який уважався вже застарілим. Але от моральне значення ця зухвала атака мала величенне! Після закінчення операції Прин власноручно намалював на рубанні свого човна емблему — розлютованого бика, що одержав у підсумку прізвисько «бик Скапа-Флоу».

Після загибелі Прина з`являється розпорядження, що відтепер «бик Скапа-Флоу» стає офіційною емблемою всієї Сьомої флотилії U-Boot, що базувалися в Сен-Назере, Франція. Входила в неї й U-69, що тоді ще доладно не встигнула себе виявити. Так зложилося, що ескізу нової емблеми ніхто на човні не одержав, а запитувати в інших екіпажів не захотілося. Командування U-69 пішло другим шляхом — було вирішено відшукати будь-яке зображення корови або бика й просто перемалювати його. Що й було зроблено. А в якості оригіналу послужило впакування сиру La Vache qui Rit. Так «бик Скапа-Флоу» обзавівся подругою


U-69
Історію U-69 можна знайти тут (исп.)


И видиме « корова, Що Сміється, » (в образі якої було щось демонічне) дійсно принесла удачу — U-69 прославилася своєю зухвалою вилазкою до берегів африканського континенту, під час якого були заміновані акваторії декількох жвавих африканських портів. Як і у випадку з U-47, дії ці мали величезне моральне значення. Окремо слід зазначити випадок, коли вдалося потопити англійський допоміжний крейсер «St Anselm», причому не торпедами, а в артилерійській дуелі — підприємство для субмарини свідомо безнадійне. Ненормальне везіння « корови, Що Сміється, » минулося 17 лютого 1943 року, коли вона була потоплена глибинними бомбами англійського есмінця «Viscount».