Herorat

Дочірній проект бельгійської некомерційної організації APOPO. Мета проекту — розмінування обширнейших африканських територій, замінованих під час нескінченних і незліченних громадянських війн. Причому в якості саперів виступають пацюка

Кількість хв воістину величезне.Саперам-Людям будуть потрібні десятиліття щоб знайти їх (що саме по собі дуже небезпечний і трудомісткий процес) і знешкодити. Слід пам`ятати, що далеко не всяку міну можна відшукати звичайним металлоискателем. До того ж, таких фахівців мало, їхні послуги, рівно як і послуги спецтехніки, коштують дуже дорого, чого не можуть дозволити собі бідні африканські країни. Існують звичайно ж і спеціально наношені собаки. Але їх навчання й утримування також задоволення не з дешевих.


APOPO Herorat Ziko
Романтичный крысюк Зико вміє вынюхивать не тільки міни


Про здатності пацюків вынюхивать вибухові речовини різноманітних видів учені довідалися ще в минулому столітті. Але тільки на початку століття поточного це вміння стало служити на благо людини. «Послуги» пацюка обходяться куди дешевше. Утримування й навчання тямущих звірків не вимагає особливих витрат. При цьому вага пацюка так мала, що вона може буквально стрибати на міні без побоювання, що та вибухне (природно, що розумні пацюки не прагнуть щораз доводити це на практиці — виявивши міну вони починають скребти землю навколо неї й попискивать).

У проекті беруть участь гігантські африканські сумчасті пацюки. Іноді їх називають ще гамбійськими (Cricetomys gambianus). Розмір їх тіла, без обліку хвоста, може досягати довжини до 30 див, вага — до одного кілограма. Ці чарівні істоти є далекою родичкою самих звичайних пасюков. У них високий інтелект, чудовий нюх. І живуть вони досить довго. Досвідчений пацюк-сапер здатна обстежити сотні квадратних метрів за лічений годинник, що не під силу ні людині, ні навіть собаці.


У джерел цієї шляхетної місії коштує бельгієць Барт Уитдженс (Bart Weetjens). Його вразила статистика, згідно з якою, кожні 20 хвилин в Африці гине або стає інвалідом людей, що підірвався на міні. Споконвічно Барт займався протезами. Потім йому спала на думку щаслива думка, що для розмінування можна використовувати пацюків. Тоді те й була заснована APOPO, а потім і проект Herorat (« пацюк-герой»). Не обертаючи уваги на глузування, жалісливий бельгієць довів його дієвість — його підопічні знешкодили за ці роки не одну тисячу квадратних метрів.

Проект винятково гуманітарний і існує лише на гроші спонсорів і пожертвування. Допомогти йому може будь-який бажаючий — досить лише зайти на сайт проекту, вибрати, що сподобався пацюка й побрати над нею «шефство». Обійдеться це лише 5 євро на місяць. Ну або можна внести одноразовий внесок на будь-яку суму.