Firefox

Phoenix - Firebird

Fenec

Рання версія

Firefox 3.5

Безкоштовний браузер, розроблювальний і розповсюджуваний Mozilla Corporation — дочірньою компанією некомерційної організації Mozilla Foundation.

Цей браузер є, по суті своєю, реінкарнацією колись найпопулярнішого Netscape Navigator, що впав у боротьбі з Micrsoft і її Internet Explorer (IE). В 1998 році в компанії Netscape Communications Corporation визнали свою поразку й почали створювати принципово новий браузер з відкритим кодом. Тоді те й був породжений проект Mozilla Organization, названий так на честь симпатичного ящера Мозиллы — неофіційного талісмана Netscape. Проект уважався незалежним; працювали в ньому ті ж люди, що трудилися недавно над створенням Navigator´а. Якийсь час паралельний з Netscape розроблявся й браузер іменований Mozilla. За офіційною версією, його розробка була своєрідним тестом — готувалося щось більше.

Улітку 2002 року з`явився принципово новий браузер — Phoenix, версії 0.1, якому й призначено було стати надалі Firefox. В 2003 році проект стає незалежним, народжується Mozilla Foundation. У припадку щедрості компанія AOL, що поглинула Netscape, виділяє немовляті 2 мільйони доларів і деяких фахівців. Надалі проект буде існувати в основному на пожертвування, будучи звільнений від сплати податків, як некомерційна організація. Рятування від пильної уваги AOL пішло на користь, розвиток стало куди більш відчутним.

З назвою браузера зв`язана ціла історія. Споконвічно, як уже було сказано вище, він називався Phoenix («Фенікс»), як натяк на відродження Netscape Navigator. Але від цього слова довелося відмовитися — авторські права належали Phoenix Technologies Ltd, розроблювачеві однойменного BIOS. В Mozilla.org порахували, що логічно буде перемінити його на Firebird («Вогненний птах»). І знову невдача — це слово також було зайнято, цього разу в середовищі баз даних. Третьою й останньою назвою стало Firefox («Вогненна лисиця»). Цього разу обійшлося без копірайтів. Браузер одержав гарн, що запам`ятовується ім`я й оригінальний логотип. Він спразу сподобався користувачам, кількість яких стала досить швидко збільшуватися. Воно й не дивно — у світі браузерів явно не вистачало гравців. IE ніколи не був зразком досконалості, а Opera багатьом банально не подобалася. Все-таки чималу роль у цім питанні відіграє психологія — є в «Огнелиса» своєрідна харизма, що дозволило цьому браузеру швидко завоювати серця багатьох користувачів. Особливо серед тих, хто користувався колись Netscape Navigator.

Firefox vs IE

Справжній зліт очікував Firefox в 2004 році, коли він стає по сьогоденню відомим широкому колу користувачів. Його помітили, про нього написали авторитетні видання, начебто Forbes. На небокраї інтернету запалилася нова зірка.

Маленький, простий і швидкий «Огнелис» дуже позитивно виглядав на тлі монструозного IE і специфічної Opera. Його відрізняла висока швидкість роботи, невимогливість до машинних ресурсів ( надалі ця «недоробка» була усунута) і високою захищеністю. Йому явно не вистачало «знань» — він не завжди коректно відображав складні сторінки. Втім, Opera страждала від цього куди більше, а «Огнелис» розумнів з кожної новою версією. До того ж, згодом додалася можливість міняти теми оформлення й підключати додаткові модулі, що розширюють можливість браузера. А найголовніше — він з легкістю пригнічував різний рекламний підступ, що робило серфінг по Мережі в рази більш приємним. За короткий час браузер був портирован під усі популярні платформи.

На сьогоднішній день Firefox упевнено посідає друге місце й продовжує нарощувати потенціал. Багато аналітиків ладять йому велике майбутнє, аж до звання лідера світу браузерів, яким поки залишається IE. Інші конкуренти — Opera, Apple Safari і Google Chrome, хоча і є досить відомими рішеннями, від надмірно великої популярності не страждають.

А от на «мобільному» ринку справи йдуть не так добре. Проект Firefox для мобільних устроїв, відомий як Fenec розбудовується не так добре як хотілося б, хоча голосні заяви періодично все-таки робляться. У цьому світі пальма першості поки належить Opera, у потилицю їй «дихає» Safari. І причин для глобальних змін поки не передбачається.

На жаль, з кожної новою версією Firefox стає всі «важче», ростуть його апетити до комп`ютерних потужностей. Приміром, на слабосильних нетбуках, куди комфортніше користуватися Google Chrome, який, при менших запитах забезпечує трохи більшу швидкість роботи.