Edsel

Здається, що в Ford Motor Company дуже не люблять згадувати історію із брендом Edsel. І не дивно — адже автомобілі цієї марки можна назвати найгучнішим провалом в історії компанії

Почалося все в 1950 році, коли маркетологи Ford Motor Company розв`язали, що їм потрібно обов`язково створити автомобілі, що склали б конкуренцію Oldsmobile від General Motors. Отаку середину, що коштувала б дешевше Lincoln і Mercury, але дорожче Ford.

До розробки нових автомобілів підійшли з усією старанністю. Проект «E-car» («експериментальний автомобіль») продумувався з усіх боків кілька років. Назва Edsel було дано на честь сина Генрі Форда (Henry Ford) — Эдсела Форда (Edsel Ford), який помер в 1943 році, за три роки до смерті батька, так і не зігравши ніякої помітної ролі в історії Ford Motor Company (папаша, уважаючи сина м`якотілим і безхарактерним робив усі, щоб звести цю роль до мінімуму).

Перші Edsel були представлені на суд публіки 4 вересня 1957 року — у компанії цю дату навіть охрестили «E-day». Голосна рекламна компанія представила нові автомобілі як «принципово нові», хоча на ділі це було далеке не так, оскільки технічно Edsel мало чому відрізнялися від Ford і Mercury. І трохи непоганих (і навіть по-своєму інноваційних) рішень не могли сховати від очей цю схожість, що так розходиться з рекламними заявами. У продаж зробили чотири моделі — сухопутні «дредноути» Citation і Corsair, побудовані на базі Mercury і трохи менші Pacer і Ranger, в основу яких лягли автомобілі Ford.


Edsel Citation
Edsel Citation 1958 рік (світлина звідси)


В 1958 році вдалося реалізувати не набагато більше 10 000 Edsel — незначна цифра, особливо на тлі фінансових вкладень у нову марку. В 1959 році продажу були ще менше. У результаті, 19 листопада 1959 року було оголошено про закриття підрозділу Edsel. На цій справі Ford Motor Company зазнала збитків у півмільярда доларів. «Невідповідний автомобіль, на невідповідному ринку, у невідповідний час» — так охарактеризував цю драму журнал Time.

Надалі історики й маркетологи не раз намагалися пояснити причину настільки феноменального провалу. Адже згідно всім попереднім дослідженням, проект «E-car» обіцяв величезний прибуток і обіцяв мати більший успіх. Та й на рекламну компанію Ford Motor Company не поскупилася. Уважається, що автомобілі ці були непогані, але їх загубив неправильний маркетинг. І особливо нерозумна ціна — Edsel вийшли занадто дорогими. За ціною вони значно перевершували автомобілі Ford і практично наблизилися до більш престижним і перевіреним часом Mercury. Тобто ті споживачі, у яких гроші були, віддавали перевагу більш дорогому сегменту, у той час як ті, у кого їх було мале, навіть і не дивилися убік Edsel. До того ж, кінець 50-х років ознаменувався спадом інтересу в споживачів до величезних американських автомобілів. Усе більше людей заглядалося на маленьких, економічних і куди більш надійних «європейців». До речі, коли в 1960 році Ford Motor Company представила невеликий Falcon, новинка в перші ж місяці розійшлася числом в 400 000 штук

Чималу роль у провалі Edsel зіграла й недостатньо висока якість цих авто. До того ж, Ford Motor Company так і не зуміла забезпечити своїм споживачам гарну технічну підтримку. Обслуговуванням займалися нашвидку навчені механіки, що до цього ремонтували Ford і Mercury і ще не встигнули набратися достатнього досвіду для роботи сновинками.


Edsel Corsair
Edsel Corsair 1959 рік (світлина звідси)


Але й це ще не все. Уважається, що причинами загибелі марки є також дизайн і назва. Дизайнери щосили намагалися додати автомобілю неповторний вигляд, удавшись до такого класичного способу, як пізнаваний елемент, начебто ґрати радіатора Mercedes або «ніздрів» BMW. У результаті, перед Edsel прикрасила якась геометрична фігура, яка будила в уяві покупців невтішні порівняння із кришкою від унітаза, хомутом, а то й зовсім піхвою. Ну, а що стосується назви, то слово «Edsel» звучало для багатьох як «Dead Cell»« батарея, що сіла, ». Парадокс полягає в тому, що Ford Motor Company угрохала чималі гроші в процес добору назви для нової марки

Є й ще одна теорія, що пояснює причину провалу. Містична — Эдсел Форд був досить нещасливою людиною, завжди залишаючись у тіні свого батька, який не скупився на приниження для сина. чи Коштувало називати в його честь комерційне підприємство? До речі, Генрі Форд II (онук Генрі Форда засновника й син Эдсела) не праг спочатку використовувати ім`я батька для назви нового бренда. Але, у підсумку, піддався угодам своїх помічників. Очевидно, слухати потрібно лише свій внутрішній голос і нікого більш.

Як б то ні було, але з тих пор у бізнесменів США з`явилося жаргонне слівце «edsel», що означає «повний провал» і «крах».